Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$445.81
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn the shelf and ready to ship
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | NCF3020VC3DB |
| Model | NCF3020V C3 DB 3020 |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 37 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Series | NCF30 |
| Condition | New |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | None |
| Dynamic Load Rating | 215 kN / 48333 lbf |
| Static Load Rating | 355 kN / 79806 lbf |
| Precision Rating | P0 / ABEC 1 |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Max Temp | 150°C |
| Item Weight | 5.20 lbs |
| Cage Material | None |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.50.00.00 |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF NCF 3020 CV |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG NCF3020-V |
| Cross Reference 3 | NTN NCF3020V |
| Cross Reference 4 | KOYO NCF3020V |
| Cross Reference 5 | INA NCF3020V |
The product is a set of two NSK NCF-3020-V-C3DB cylindrical roller bearings, made of steel and measuring 100x150x37 mm. These bearings are designed for industrial automation and motion control applications, specifically for mechanical power transmission. Manufactured in Japan, these bearings have a bore diameter of 100 mm and an outside diameter of 150 mm. The model number is NCF3020V C3 DB 3020, ensuring high quality and reliability for various mechanical systems requiring smooth and efficient operation.
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories