Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
3 in stock
List Price
$381.68
3 in stock

3 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7026CTSULP4 |
| Model | 7026C T SUL P4 / B-7026-X2-TA-UL-EP7 / 2MM9126 WI CR |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 130 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 114 kN / 25628 lbf |
| Static Load Rating | 127 kN / 28551 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 7.6 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 9000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7026 CDGA/P4A |
|---|
Angular contact bearings – 130 mm ID, 200 mm OD, 33 mm Width, Open, 15°, Light preload.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories