Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$59.87
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | MRC |
|---|---|
| MPN | 1915R |
| Model | 1915 R |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 80 mm |
| OD | 110 mm |
| Width | 16 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 34.5 kN / 7755 lbf |
| Static Load Rating | 36.0 kN / 8093 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 1900 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.88 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Material | Bearing Steel |
Angular Contact Bearing – 80 mm ID, 110 mm OD, 16 mm Width, Open.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories