Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$61.07
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7213TDULP4 |
| Model | 7213 T DUL P4 / MM213WI CR DUL / 7213X2-T-U-EP7 / 7213B |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 65 mm |
| OD | 120 mm |
| Width | 23 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 71.5 kN / 16100 lbf |
| Static Load Rating | 56 kN / 12600 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 2.07 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Duplex |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | SKF 7213 CD/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Fafnir 2MM213WI |
| Cross Reference 3 | NSK 7213CTYNSULP4 |
Angular Contact Bearing – 65 mm ID, 120 mm OD, 23 mm Width, Open, 15° Contact Angle

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories