Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$64.22
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7002CTDULP4V |
| Model | B7002 C T P4S / 7002 CD P4A DGA / 2MM9102WI DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 15 mm |
| OD | 32 mm |
| Width | 9 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 6.1 kN / 1370 lbf |
| Static Load Rating | 3.25 kN / 730 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.08 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Duplex Universal |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | SKF 7002 CD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Fafnir 2MM9102WI-DUL |
| Cross Reference 3 | NSK 7002CTYNSULP4 |
Angular Contact Bearing – 15 mm ID, 32 mm OD, 9 mm Width, Open, 15° Contact Angle

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories