Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The RHP 7220CTR3ULP4 Bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing manufactured in England. With a bore diameter of 100mm, outside diameter of 180mm, and width of 34mm, this bearing is designed to provide reliable and efficient performance in various industrial and automation applications. Made of durable steel material, this bearing set includes 3 pieces and is known for its precision and ABEC7 rating, ensuring smooth and consistent operation in demanding mechanical power transmission systems.
List Price
$1,384.33
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7220CTR3ULP4 |
| Model | 7220C TR 3UL P4 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 34 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 140 kN / 31500 lbf |
| Static Load Rating | 134 kN / 30100 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 7.30 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7220 CD/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Fafnir 2MM220WI |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,384.33
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$1,384.33
1 in stock
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories