Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$665.53
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | SNFA |
|---|---|
| MPN | E295-7CE3DUM |
| Model | 3MM-219 DUM / 7219A P4 DUM / E 295-7 CE 3 DUM |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 95 mm |
| OD | 170 mm |
| Width | 32 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 143 kN / 32100 lbf |
| Static Load Rating | 108 kN / 24300 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | E200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 6.20 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 9500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Medium |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4 |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | P4 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7219 ACDGB/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7219A5TRSUMP4 |
The SNFA E295-7CE3DUM-1/2PR bearing is a high-quality angular contact ball bearing designed for industrial automation and motion control applications. Made of steel, this bearing has a bore diameter of 95mm, an outside diameter of 170mm, and a width of 32mm. Manufactured in the United Kingdom, it meets the ABEC7 UK standard for precision and reliability. With its specific model numbers and dimensions, this bearing is a reliable and durable option for ensuring smooth and efficient motion in a variety of mechanical systems.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories