Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, Fedex, DHL, FedexSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$182.89
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7008CTDUMP4 |
| Model | B7008X2 TA DUM EP7 / 7008 C T DUMP4 / 2MM9108WI CR DUM |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 40 mm |
| OD | 68 mm |
| Width | 15 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 18 kN |
| Static Load Rating | 13.7 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.42 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15 °C |
| Preload | Medium |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7008 CD/P4ADGB |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7008-C-T-P4S-DUM |
| Cross Reference 3 | NSK 7008CTYNDUMP4 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$91.45
3 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$91.45
3 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories