Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Pillow Block Unit – 1.75 in Bore, 2 bolt holes, Cast Iron housing, Standard Duty, Non-Expanding.
List Price
$51.45
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7203CTDULP4 |
| Model | B7203 C T P4S / 7203 CD P4A DGA / 2MM203WI DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 17mm |
| OD | 40mm |
| Width | 12mm |
| Series | 7200 |
|---|---|
| Condition | New |
| Lubricant | Oil |
| Preload | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Bolt Center To Center | 5.5310 - 6.0830 in |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 5.5310 - 6.0830 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Centre Height Pillow Block | 2.125 in |
| Centre Height | 2.125 in |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | TB - Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 10.1 kN / 2270 lbf |
| Static Load Rating | 5.3 kN / 1190 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Item Weight | 0.15 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 36000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Set Screw |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7203 CD/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7203-C-T-P4S |
| Cross Reference 3 | NSK 7203CTYNSULP4 |
| Cross Reference 4 | NTN 7203C |
| Cross Reference 5 | GMN S6203 C TA P4 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories