Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$54.38
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7004ETSULP4A |
| Model | B7004 X3 TADUL EP7 3MM9104WI DUL 7004ETDULP4 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 20 mm |
| OD | 42 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 10.6 kN |
| Static Load Rating | 5.8 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.15 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7004 ACDGA/P4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7004CTYNSULP4 |
The RHP 7004ETSULP4A Angular Bearing is a high-quality steel bearing designed for industrial automation and motion control applications. This 20mm bore diameter, 42mm outside diameter, and 12mm width bearing is manufactured in the United States by the reputable brand RHP. The angular contact ball bearing is ideal for mechanical power transmission and ensures smooth and reliable performance.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories