Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$1,140.11
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM9124WIDUH |
| Model | 7024C 2MM 9124 WI CR DUH |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 120 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 28 mm |
| Country Region Of Manufacture | United States |
|---|---|
| Material | Bearing Steel |
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 99 kN |
| Static Load Rating | 100 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 4.60 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Heavy |
| Mounting Arrangement | Universal |
The Fafnir 2MM9124WI-DUH Bearing is a set of two 120x180x28 mm Angular Contact Ball Bearings made of steel. Manufactured in the United States, these bearings have a bore diameter of 120 mm, an outside diameter of 180 mm, and a width of 28 mm. The model number for these bearings is 7024C 2MM 9124 WI CR DUH, making them suitable for various industrial automation and motion control applications. With the Fafnir brand backing them, these bearings offer quality and reliability for prolonged use.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories