Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
5 in stock
List Price
$45.36
5 in stock

5 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM9100WI |
| Model | 2 MM 9100 WI / 7000C T P4 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 10 mm |
| OD | 26 mm |
| Width | 8 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Window |
| Dynamic Load Rating | 5.43 kN / 1220 lbf |
| Static Load Rating | 2.18 kN / 490 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 2MM9100WI |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.04 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 62600 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7000 CD/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7000CTRP4Y |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US! -We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders -Shipping is combined on all orders -Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories