Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$32.21
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | DODGE |
|---|---|
| MPN | P2B-SXRB-102 131835 |
| Model | P2BSXRB102 RAK1-1/8 |
| ID | 1-1/8 in |
| Bolt Center To Center | 4.75 in |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 4.75 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Material | Cast Iron |
| Series | 206 |
| Condition | New |
| Type | Flanged Mount Bearing |
| Bearing Type | 2-Bolt Pillow Block Unit |
| Item Weight | 3.10 lbs |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Duty Type | Intermediate Duty |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT USCLICK HERE TO CONTACT US!- International shipping-Shipping is combined on ordersSAME DAY SHIPPING NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories