Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Deep Groove Ball Bearing – Straight Bore, 17 mm ID, 35 mm OD, 10 mm Width, Open, Without Snap Ring
List Price
$38.25
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | JM9103K |
| Model | J M 9103 K / 6003 P6 / ABEC3 / 1581198-3 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Open |
| ID | 17 mm |
| OD | 35 mm |
| Width | 10 mm |
| Series | 9100 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Lubricant | Oil |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Cage Type | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 6.0 kN / 1350 lbf |
| Static Load Rating | 3.25 kN / 730 lbf |
| Precision Rating | ABEC 5 / P5 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Item Weight | 0.09 lbs |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 6003 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 6003 |
| Cross Reference 3 | NTN 6003 |
| Cross Reference 4 | KOYO 6003 |
| Cross Reference 5 | NSK 6003 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$60.38
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$60.38
1 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories