Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$73.96
2 in stock
2 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 382B-0 |
| Model | 382 B 0 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cup |
| OD | 3-7/8 in |
| Flange Outer Diameter | 4.0300 in |
|---|---|
| Cup Flange Width | 0.1250 in |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Cup Part Number | 382B |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 0 |
| Bearing Material | Case-Carburized Steel |
| Cup Width | 0.7018 in |
| Cup Backface To Clear Radius | 0.031 in |
| Cup Frontface Backing Diameter | 3.70 in |
| Series | 380 |
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT USCLICK HERE TO CONTACT US!- International shipping-Shipping is combined on ordersSAME DAY SHIPPING NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories