Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
6 in stock
The Fafnir 2MM9115WI-DUL Bearing is a high-quality angular contact ball bearing designed for industrial applications. Made of steel with a bore diameter of 75mm and an outside diameter of 115mm, this bearing has a width of 20mm. Manufactured in the United States by FAFNIR, a reputable brand known for producing reliable bearings, this product is designed for durability and precision in mechanical power transmission and industrial automation systems. With its ABEC 7 rating, the Fafnir 2MM9115WI-DUL Bearing provides excellent performance and reliability for various machinery and equipment.
List Price
$456.62
6 in stock
6 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM9115WIDUL |
| Model | 7015-C 2MM9115 WI CR DUL ABEC7 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 75 mm |
| OD | 115 mm |
| Width | 20 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 49.8 kN / 11200 lbf |
| Static Load Rating | 48.5 kN / 10900 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 121°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.39 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 13200 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7015 CD/P4ADGA |
|---|
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$456.62
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$228.31
3 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$456.62
4 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$456.62
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$228.31
3 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$456.62
4 in stock
Hot item
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories