Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
7 in stock
The Timken 52375-3 Taper Bearing Cone is a high-quality industrial bearing manufactured in the United States. This tapered roller bearing cone has a 3-3/4″ inside diameter, making it suitable for various mechanical power transmission and industrial automation applications. With the trusted Timken brand and precise manufacturing, this bearing cone ensures reliable performance and durability in a range of industrial settings.
List Price
$84.13
7 in stock
7 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 52375-3 |
| Model | 52375 3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone |
| ID | 3.7500 in |
| Condition | New |
|---|---|
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 3 |
| Bearing Material | Case-Carburized Steel |
| Series | 52000 |
| Cone Part Number | 52375 |
| Cone Width | 1.4219 in |
| Cone Backface To Clear Radius | 0.14 in |
| Cone Frontface Backing Diameter | 4.13 in |
| Cage Cone Frontface Clearance | 0.12 in |
| Cage Cone Backface Clearance | 0.16 in |
| Effective Center Location | -0.02 in |
| Cage Type | Stamped Steel |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Cone
$53.54
3 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Cone
$53.54
3 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories