Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$119.75
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 52400-3/52637B-3 |
| Model | 52400 *3 52637-B *3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone |
| ID | 4.0000 in |
| OD | 6.3750 in |
| Flange Outer Diameter | 6.620 in |
|---|---|
| Cup Flange Width | 0.218 in |
| Bearing Width To Flange | 0.312 in |
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Cup Part Number | 52637B |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 3 |
| Bearing Material | High Alloy Steel |
| Cup Width | 1.1250 in |
| Cup Backface To Clear Radius | 0.13 in |
| Cone Part Number | 52400 |
| Cone Width | 1.4400 in |
| Cone Backface To Clear Radius | 0.14 in |
| Cone Frontface Backing Diameter | 4.41 in |
| Cup Frontface Backing Diameter | 6.10 in |
| Cage Cone Frontface Clearance | 0.1 in |
| Cage Cone Backface Clearance | 0.11 in |
| Effective Center Location | -0.32 in |
| Series | 52000 |
| Cage Type | Stamped Steel |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US! -We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders -Shipping is combined on all orders -We buy all bearings and industrial supplies SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories