Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The product is a Timken 29580/29526D#3 double tapered roller bearing cone and cup set with a bore diameter of 2.362 inches and an outer diameter of 4-7/16 inches. Made in the United States, this high-quality bearing is designed for industrial automation and motion control applications. The double taper design allows for smooth and stable operation, making it an essential component for various mechanical power transmission systems. Built by a reputable brand like Timken, this bearing ensures durability and reliability in demanding environments.
List Price
$494.90
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 29580/29526D#3 |
| Model | 29580 29526-D Class 3 / *3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone |
| ID | 2.362 in |
| OD | 4-7/16 in |
| Condition | New – Open box |
|---|---|
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Cup Part Number | 29526D |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 3 |
| Bearing Material | Case-Carburized Steel |
| Cup Width | 1.6875 in |
| Cup Backface To Clear Radius | 0.03 in |
| Cone Part Number | 29580 |
| Cone Width | 1.0000 in |
| Cone Backface To Clear Radius | 0.14 in |
| Cone Frontface Backing Diameter | 2.68 in |
| Cup Frontface Backing Diameter | 4.09 in |
| Effective Center Location | -0.03 in |
| Series | 29500 |
| Cage Type | Stamped Steel |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories