Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$99.42
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | M314KBR |
| Model | M-314-K-BR / 6314 MB/BR P5 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Open |
| ID | 70 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 35 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 119 kN |
| Static Load Rating | 76.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 3 / P6 |
| Series | 300 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 5.56 lbs |
| Cage Material | Bronze |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Cross Reference 1 | SKF 6314 M |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 6314-M |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$114.72
8 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$114.72
8 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories