Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$593.85
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 3MM9118WIDUL |
| Model | 7018C 3MM 9118 WI DUL ABEC7 |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing, Open |
| ID | 90 mm |
| OD | 140 mm |
| Width | 24 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Series | 9100 |
| Condition | New – Open box |
| Preload | Light |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 75.2 kN |
| Static Load Rating | 65.8 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100°C |
| Item Weight | 2.56 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25°C |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7018 ACD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7018-E-T-P4S |
| Cross Reference 3 | NSK 7018A5TYNSULP4 |
The Fafnir 3MM9118WI-DUL Bearing is a set of two deep groove ball bearings designed for industrial automation and motion control systems. With a bore diameter of 90mm, an outside diameter of 140mm, and a width of 24mm, these bearings are made of steel and manufactured in the United States. The model number 7018C 3MM 9118 WI DUL ABEC7 indicates high precision and quality standards, making it a reliable choice for various mechanical power transmission applications.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories