Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$44.86
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Ndh |
|---|---|
| MPN | Q0L05DT |
| Model | Q 0L05 DT X7149RV / 7005 C T DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 14 kN |
| Static Load Rating | 7.65 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 0L |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.17 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 15° |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7005 CD |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7005-C |
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories