Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$667.19
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM9326WOCR |
| Model | 71926 2MM9326 WO CR 2MM9326WOCRT |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 130 mm |
| OD | 280 mm |
| Width | 24 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 325 kN |
| Static Load Rating | 360 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7300 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 28.0 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Cross Reference 1 | SKF 7326 ACD/P4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7326CTYNSULP4 |
The Fafnir 2MM9326WOCR Angular Bearing is a high-quality steel bearing designed for industrial automation and motion control systems. With a bore diameter of 130mm and an outside diameter of 180mm, this bearing is durable and reliable for various mechanical power transmission applications. Made in the United States, the 2MM9326WOCR bearing is a precise and efficient solution for ensuring smooth and precise motion in machinery and equipment.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories