Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The NSK 7224CDBP5-1/2PR Angular Bearing is a high-quality industrial bearing made in Japan. With a bore diameter of 120mm, an outside diameter of 215mm, and a width of 40mm, this bearing is designed for precision and durability. The angular contact ball bearing model, 7224 C DB P5 / 2MM224WI, is made of steel, ensuring reliable performance in various mechanical power transmission and industrial automation applications.
List Price
$450.48
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 7224CDBP5 |
| Model | 7224 C DB P5 / 2MM224WI |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 120 mm |
| OD | 215 mm |
| Width | 40 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 182 kN / 40915 lbf |
| Static Load Rating | 162 kN / 36419 lbf |
| Precision Rating | ABEC 5 / P5 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 13.80 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 15° |
| Mounting Arrangement | Back to Back |
| Cross Reference 1 | SKF 7224 ACD/P5 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7224-C-T-P5 |
| Cross Reference 3 | RHP 7224CTDBP5 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories