Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$464.70
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 7022CTYDULP4 |
| Model | 7022 C TY DUL P4 / 2MM9122WI CR DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 110 mm |
| OD | 170 mm |
| Width | 28 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Molded |
| Dynamic Load Rating | 111 kN / 24953 lbf |
| Static Load Rating | 104 kN / 23380 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 4.34 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 15 ° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7022 CDGA/P4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7022-C-T-P4S-UL |
| Cross Reference 3 | RHP 7022CTSULP4 |
| Cross Reference 4 | Fafnir 2MM9322WI-SUL |
The product is a high-quality NSK 7022CTYSULP4 Angular Contact Ball Bearing with a bore diameter of 110mm, outside diameter of 170mm, and width of 28mm. Made of steel and manufactured in Japan, this bearing is designed for industrial automation and motion control applications. The 7022C model is known for its durability and precision, making it a reliable choice for a variety of mechanical power transmission systems.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories