Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$415.54
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7220CTRDULP3 |
| Model | 7220 C TR DUL P3 / 2MM220WI CR DUL / 7220CD B7220C |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 34 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 157 kN / 35295 lbf |
| Static Load Rating | 127 kN / 28550 lbf |
| Precision Rating | ABEC 9 / P3 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 14.00 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | Fafnir 2MMV220WI-DUL |
|---|
The RHP 7220CTRDULP3-1/2PR bearing is a 100x180x34 mm Angular Contact Ball Bearing made of steel, manufactured in England. This bearing, with a bore diameter of 100 mm and an outside diameter of 180 mm, is designed for mechanical power transmission and industrial automation & motion controls. The RHP brand ensures quality and reliability for various industrial applications.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories