Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$74.95
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Ndh |
|---|---|
| MPN | QH20305DTL7 |
| Model | QH20305 DT L7 305 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 62 mm |
| Width | 17 mm |
| Min Temp | -30°C |
|---|---|
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 22.5 kN / 5060 lbf |
| Static Load Rating | 11.6 kN / 2610 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7300 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.51 lbs |
| Limiting Speed | 18000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Tandem |
Angular Contact Ball Bearing – 25 mm ID, 62 mm OD, 17 mm Width, Open, 25° Contact Angle, Light Preload

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories