Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
6 in stock
Timken 11163-3 Taper Roller Bearing Cone 11163 *3 #3 Class 3 Introducing the Timken 11163-3 Taper Roller Bearing, a precision-engineered solution designed for optimized performance and durability. Featuring a bore diameter of 1-5/8 inches, this new, open box bearing is a reliable choice for various applications, enhancing functionality and longevity. Manufactured by the renowned Timken brand in the United States, this Tapered Roller Bearing Cone is crafted from high-quality steel, ensuring strength and resilience even in demanding environments. Whether you are looking for a replacement part or enhancing your machinery, the Timken 11163-3 delivers exceptional reliability. Key Features: Brand: Timken Type: Tapered Roller Bearing Cone Model: 11163 #3 Material: Steel Guarantee: Competitive pricing with bulk and single orders available Need a part quickly? We can source any part you require with various shipping options such as next-day and expedited services available at checkout. International shipping is also welcomed on all orders. Choose from collect shipping options using UPS, FedEx, DHL, or Freight for added convenience. Trust Timken for quality and performance. Order your Timken 11163-3 Taper Roller Bearing today!
List Price
$37.38
6 in stock
6 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 11163-3 |
| Model | 11163 #3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone |
| ID | 1-5/8" |
| Material | Steel |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Harmonization Code | 8482.2 |
| Design Units | Inch |
| Bearing Class | Class 3 |
| Bearing Material | Case-Hardened Steel |
| Cone Part Number | 11163 |
| Cone Width | 0.6840" |
| Cone Backface To Clear Radius | 0.06" |
| Cone Frontface Backing Diameter | 1.81" |
| Cage Cone Frontface Clearance | 0.05" |
| Cage Cone Backface Clearance | 0.01" |
| Effective Center Location | 0.02" |
| Series | 11000 |
| Cage Type | Stamped Steel |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories