| MPN | L102810B |
| Model | L 102810 B |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cup |
| OD | 2.8750 in |
| Flange Outer Diameter | 3.015 in |
|---|---|
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Condition | New |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Cup Part Number | L102810B |
| Design Units | Imperial |
| Bearing Class | Class 2 |
| Bearing Material | High Alloy Steel |
| Cup Width | 0.5938 in |
| Cup Backface To Clear Radius | 0.06 in |
| Series | L102800 |
102 in stock