Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$102.79
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | TORRINGTON |
|---|---|
| MPN | 22218MBW33C3 |
| Model | 20SD22 W33 BR F4 / 22218 BR W33 C3 / 22218MB / 22218M |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 90 mm |
| OD | 160 mm |
| Width | 40 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 345 kN |
| Static Load Rating | 390 kN |
| Precision Rating | Normal |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Cylindrical |
| Max Temp | 200°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 7.50 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.30.00.80 |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 22218 CC/W33 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22218-E1-M-C3 |
| Cross Reference 3 | Timken 22218EMW33C3 |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, Fedex, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories