Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
NHBB SSRI-542ZZEE Thin Section Ball Bearing. 1-5/16 in ID 1-3/4 in OD 9/32 in Width. Stainless Steel, Double Shielded. Precision instrument quality.
List Price
$36.17
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NHBB |
|---|---|
| MPN | SSRI-542ZZEE |
| Model | SR542PP |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Shield |
| ID | 1.3125 in |
| OD | 1.750 in |
| Width | 0.281 in |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Ribbon |
| Dynamic Load Rating | 0.88 kN / 198 lbf |
| Static Load Rating | 0.49 kN / 110 lbf |
| Precision Rating | ABEC 5 / P5 |
| Series | SSRI |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.15 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 1000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Instrument |
| Material | Stainless Steel |
| Cross Reference 1 | RBC SSRI-542-ZZ |
|---|---|
| Cross Reference 2 | RMB SRF 542 ZZ |
| Cross Reference 3 | MPB SR6-542ZZ |
| Cross Reference 4 | NMB RI-542ZZ |
| Cross Reference 5 | SKF D 1-5/16 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories