Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The product is a single NTN NN3011KC0NAUP cylindrical roller bearing, designed with a bore diameter of 55mm, outside diameter of 90mm, and width of 26mm. Made of steel and manufactured in Japan, this bearing is suitable for various industrial automation and motion control applications. As a high-quality and reliable bearing, it provides smooth and efficient power transmission, ensuring the performance and durability of the machinery it is used in.
List Price
$178.06
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | NN3011KC0NAUP |
| Model | NN 3011 K C0 NA UP |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing, Open |
| ID | 55 mm |
| OD | 90 mm |
| Width | 26 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Min Temp | -40 °C |
| Cage Type | Machined Brass |
| Dynamic Load Rating | 75 kN |
| Static Load Rating | 100 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | NN3000 |
| Rolling Elements | Cylindrical |
| Max Temp | 150 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.48 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.50.00 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF NN 3011 K/SP |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG NN3011-AS-K-M-SP |
| Cross Reference 3 | NSK NN3011MBKR |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories