Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
Out of stock
List Price
$151.41
Out of stock

Out of stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 22226HLSW33 |
| Model | 22226 HL S W33 / 22226 MB 22226BR 22226 M |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 130 mm |
| OD | 230 mm |
| Width | 64 mm |
| Country Region Of Manufacture | United States |
|---|---|
| Material | Bearing Steel |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Two-Piece |
| Dynamic Load Rating | 610 kN |
| Static Load Rating | 880 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 24.60 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Maximum Permissible Misalignment | 1.5° |
| Bore | Straight Bore |
| Internal Clearance | CN |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories