Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$590.17
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7221TDULP4 |
| Model | 7221 T DUL P4 7221B |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing |
| ID | 105 mm |
| OD | 230 mm |
| Width | 36 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Condition | New |
The RHP 7221TDULP4-1/2PR Bearing is an Angular Contact Ball Bearing made of steel with a bore diameter of 105 mm and an outside diameter of 230 mm. Manufactured in England, this bearing has a width of 36 mm and is designed for industrial automation and motion control applications. The 7221-T-DUL-P4 model is known for its high precision and reliability, making it a popular choice for various mechanical power transmission systems.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories