Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
5 in stock
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$50.92
5 in stock
5 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | INA |
|---|---|
| MPN | PWKRE522RS |
| Model | PWKRE52-2RS-A |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| Roller Diameter | 52 mm |
|---|---|
| Stud Length | 30.5 mm |
| Stud Diameter | 20 mm |
| Roller Width | 24 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Min Temp | -30 °C |
| Dynamic Load Rating | 23.3 kN / 5238 lbf |
| Static Load Rating | 32.5 kN / 7306 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | PWKRE |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Bearing Type | Cam Follower |
| Item Weight | 1.10 lbs |
| Limiting Speed | 3600 rpm |
| Bore Type | Straight |
| Lubricant | Grease |
| Locking Device | Eccentric |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.50.00 |
| Cross Reference 1 | McGill CFE 2 S |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF NUKRE 52 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
78 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories