Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$51.36
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM312WICRDUL |
| Model | 3 MM 312 WI CR DUL / 7312C T P4 DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 60 mm |
| OD | 130 mm |
| Width | 31 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 103 kN |
| Static Load Rating | 63.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9300 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 3.67 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7312 ACD/P4DGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7312CTYNDULP4 |
Fafnir 2MM312WI-DUL Bearing – Precision Engineering at Its Best Upgrade your machinery with the Fafnir 2MM312WI-DUL Bearing, an exceptional Angular Contact Ball Bearing that is designed to enhance performance and durability. Measuring 60mm in outer diameter, 130mm in inner diameter, and 31mm in width, this bearing is engineered for precision and reliability in various applications. Key Features: Brand: FAFNIR – A trusted name in bearing manufacturing. Model: 3 MM 312 WI CR DUL / 7312C T P4 DUL – Ensures compatibility with your machinery. Condition: New – Open box, guaranteeing high quality. Country of Manufacture: United States – Supporting local industries. With SAME DAY SHIPPING on all items and NEXT DAY SHIPPING available at checkout, we prioritize speed to meet your urgent project needs. International shipping is offered on every item, and we ensure combined shipping for all orders, providing cost-effective solutions for your requirements. If you cannot find a part you are looking for, our team is ready to assist you! Contact us to obtain all necessary parts at competitive prices. Trust in Fafnir for unmatched quality in engineering components.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories