Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$461.42
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 71924ACDP4ADGA |
| Model | 71924 ACD P4A DGA / 71924A 7924A / 3MM9324WI DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 120 mm |
| OD | 165 mm |
| Width | 22 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 78 kN |
| Static Load Rating | 91.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 71900 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.54 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25°C |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4A |
| Cross Reference 1 | FAG B71924-E-T-P4S-UL |
|---|
The SKF 71924-ACDGA/P4A Bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing made of steel, with a bore diameter of 120 mm, outside diameter of 165 mm, and width of 22 mm. Manufactured in Italy by the reputable brand SKF, this bearing is designed for industrial automation and motion control applications, ensuring reliable performance and long service life. Ideal for mechanical power transmission systems, the SKF 71924-ACDGA/P4A Bearing is a durable and efficient component for various machinery and equipment.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories