Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$644.17
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7020TDUMP4 |
| Model | 7020 T DUM P4 / 9120WI CR DUM / B-7020-TA-UM-EP7 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 24 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 67.0 kN |
| Static Load Rating | 69.0 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.53 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 8500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15°C |
| Preload | Medium |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4 |
| Cross Reference 1 | SKF 7020 CD/P4ADGB |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7020-C-T-P4S-DUM |
The RHP 7020TDUMP4 bearing is a high quality Angular Contact Ball Bearing designed and manufactured in England. This bearing has a bore diameter of 100mm, an outside diameter of 150mm, and a width of 24mm, making it suitable for a range of industrial automation and motion control applications. With its durable steel construction and precision engineering, this bearing ensures reliable performance and smooth operation for your machinery or equipment.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories