Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
Out of stock
List Price
$30.36
Out of stock

Out of stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | 344-3 |
| Model | 344 #3 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 1.5748 in |
| Width | 0.8820 in |
| Material | Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40 C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 38.6 kN / 8680 lbf |
| Static Load Rating | 47.9 kN / 10760 lbf |
| Precision Rating | Class 3 |
| Series | 340 |
| Rolling Elements | Tapered Roller |
| Max Temp | 120 C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.50 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Cross Reference 1 | SKF 344 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 344 |
| Cross Reference 3 | NTN 344 |
| Cross Reference 4 | BOWER 344 |
| Cross Reference 5 | KOYO 344 |
Timken 344-3 Tapered Roller Cone 40mm Bore. Imperial series cone with Class 3 precision. Designed to be paired with cup 332 for industrial transmissions.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories