Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The SKF 51100 Grooved Thrust Bearing is a high-quality product manufactured in Sweden by the reputable brand SKF. This bearing has a bore diameter of 10 mm and an outside diameter of 24 mm, making it suitable for various industrial applications. Made of durable steel material, this bearing is designed to provide reliable performance and support for machinery or equipment in need of a grooved thrust bearing with these specific dimensions. With a total of 29 pieces included in the set, this product offers a convenient and efficient solution for mechanical power transmission and motion control systems.
List Price
$152.99
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 51100 |
| Model | 51100 |
| ID | 10 mm |
| OD | 24 mm |
| Width | 9 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Min Temp | 110�C |
| Cage Type | Pressed Steel Cage |
| Dynamic Load Rating | 5.2 kN |
| Static Load Rating | 8.8 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 511 |
| Rolling Elements | Steel balls |
| Max Temp | -30�C |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | Thrust Ball Bearing |
| Item Weight | 0.046 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | straight |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Duty Type | Standard |
| Cross Reference 1 | FAG 51100 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 51100 |
| Cross Reference 3 | Timken 51100 |
| Cross Reference 4 | RIV ELP 10 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
78 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories