Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
8 in stock
Angular Contact Ball Bearing – 35 mm ID, 62 mm OD, 14 mm Width, Open, 15°, Light preload.
List Price
$90.21
8 in stock
8 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 7007TGP4 |
| Model | B-7007-CA 7007-TG-P/4 B7007C TPA P4 UL 2MM9107 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 35 mm |
| OD | 62 mm |
| Width | 14 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Dynamic Load Rating | 20 kN / 4496 lbf |
| Static Load Rating | 14.3 kN / 3215 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.35 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed | 24000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light preload |
| Cross Reference 1 | SKF 7007 CDGA/P4A |
|---|
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories