Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
7 in stock
Angular Contact Ball Bearing – 25 mm ID, 52 mm OD, 20.6 mm Width, Open, 25°.
List Price
$29.28
7 in stock
7 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 3205BTVHP6 |
| Model | 3205 B TVH P6 5205B |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 52 mm |
| Width | 13/16 in |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Dynamic Load Rating | 21.1 kN / 4743 lbf |
| Static Load Rating | 14.3 kN / 3215 lbf |
| Precision Rating | ABEC 3 / P6 |
| Series | 3200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.39 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | None |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25° |
| Cross Reference 1 | SKF 3205 A-TN9/P6 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 3205B |
| Cross Reference 3 | Koyo 3205B |
| Cross Reference 4 | NTN 3205B |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
78 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories