Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$747.95
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM220WISUL |
| Model | 7220C / 2MM220 WI CR DUL |
| Bearing Type | Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 34 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 146 kN / 32822 lbf |
| Static Load Rating | 153 kN / 34395 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Mounting Arrangement | Universal |
The Fafnir 2MM220WI-DUL Bearing is a high precision ball bearing with a precision rating of ABEC 7 / P4. It is made of chrome steel and has a maximum temperature limit of 120°C. With a dynamic load rating of 146 kN and static load rating of 153 kN, this bearing is designed for universal mounting and has a constant angle of 15°. The bearing is suitable for industrial automation and motion control applications, and its rolling elements are balls. With a bore diameter of 100mm, outside diameter of 180mm, and width of 34mm, this bearing model is 7220C / 2MM220 WI CR DUL and is manufactured in the United States by FAFNIR.
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Ball Bearing, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$988.87
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$494.44
4 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Ball Bearing, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$988.87
1 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$494.44
4 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories