Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Angular contact bearings – 100 mm ID, 180 mm OD, 34 mm Width, Open, 15°, Light preload.
List Price
$988.87
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM220WISUL |
| Model | 7220C 2MM220 WI CR DUL |
| Bearing Type | Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 34 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 146 kN / 32822 lbf |
| Static Load Rating | 153 kN / 34395 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 8.2 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7220 CD/P4ADGA |
|---|
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$494.44
4 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$494.44
4 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories