Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
Out of stock
Cylindrical Roller Bearing – Straight, 10 mm ID, 22 mm OD, 13 mm Width, 1 Row, CN Internal Clearance
List Price
$39.95
Out of stock
Out of stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | NA4900LL |
| Model | NA4900 LL |
| Bearing Type | Needle Roller Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 10 mm |
| OD | 22 mm |
| Width | 13 mm |
| Material | Steel |
|---|---|
| Series | NA49 |
| Condition | New |
| Lubricant | Grease |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Min Temp | -20°C |
| Cage Type | Pressed |
| Dynamic Load Rating | 7.55 kN / 1697 lbf |
| Static Load Rating | 7.55 kN / 1697 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Needle |
| Max Temp | 100°C |
| Item Weight | 0.05 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.4 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | INA NA4900-2RSR |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF NA 4900 2RS |
| Cross Reference 3 | IKO NA 4900 UU |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories