Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$51.79
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7202CBTP4SUL |
| Model | B7202C B T P4S UL / 2MM202 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 15 mm |
| OD | 35 mm |
| Width | 11 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 8 kN |
| Static Load Rating | 3.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.10 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 45000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.1 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7202 CD/P4DGA |
|---|
Angular Contact Ball Bearing – Straight Bore, 15 mm ID, 35 mm OD, 11 mm Width, Open, 15° Contact Angle.
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.87
1 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.87
1 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories