Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$644.17
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7020ETDULP4 |
| Model | 7020E-T-DUL-P4 / 3MM9120WI CR DUL / 7020A 7020A5 7020ACD |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 24 mm |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
|---|---|
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Material | Bearing Steel |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 74.0 kN |
| Static Load Rating | 80.0 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.80 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25°C |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7020 ACD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7020-E-T-P4S-DUL |
| Cross Reference 3 | NSK 7020A5TYNSULP4 |
| Cross Reference 4 | Fafnir 3MM9120WI-DUL |
The RHP 7020ETDULP4 Bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing made of steel, designed for durability and precision. With a bore diameter of 100 mm, an outside diameter of 150 mm, and a width of 24 mm, this bearing is ideal for a range of industrial automation and motion control applications. Manufactured in England by RHP, a trusted brand in bearings, this bearing ensures smooth and efficient power transmission. The 7020-E-T-DUL-P4 model is a reliable choice for machinery and equipment requiring reliable performance and long-lasting durability.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$322.09
2 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$322.09
2 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories