Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$644.17
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7020ETDULP4 |
| Model | 7020E-T-DUL-P4 / 3MM9120WI CR DUL / 7020A 7020A5 7020ACD |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 100 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 24 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 71.0 kN |
| Static Load Rating | 73.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.53 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25°C |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4 |
| Cross Reference 1 | SKF 7020 ACD/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7020-E-T-P4S-DUL |
The RHP 7020ETDULP4 Bearing is a high-quality angular contact ball bearing designed and manufactured in England. With a bore diameter of 100mm and an outside diameter of 150mm, this bearing is made of durable steel material. Its width is 24mm, making it suitable for various industrial automation and motion control applications. The model number is 7020E-T-DUL-P4 and it is a popular choice for mechanical power transmission systems requiring precision and reliability.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$644.17
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$322.09
2 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$644.17
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$322.09
2 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories