Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$72.56
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 2MM205WISUL |
| Model | 2MM 205 WI DUL / B 7205 C T P4 DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 52 mm |
| Width | 15 mm |
| Min Temp | -30°C |
|---|---|
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 14.8 kN |
| Static Load Rating | 10.2 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.29 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4 |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | P4 |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | GMN S6205 C TA A7 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF 7205 CD/P4ADGA |
Can’t Find Your Part? Click HERE to contact us! We can source any part, quickly. Choose your shipping speed; next-day and expedited options are available at checkout. International shipping available on all orders. Collect shipping accepted (UPS, FedEx, DHL, Freight). Competitive prices are guaranteed.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories