Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
8 in stock
List Price
$26.58
8 in stock

8 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 5200-ATN9/C3 |
| Model | 5200A TN9 C3 5200ATN9C3 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 10 mm |
| OD | 30 mm |
| Width | 9/16 in |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Injection Molded |
| Dynamic Load Rating | 7.3 kN / 1641 lbf |
| Static Load Rating | 4.1 kN / 922 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 5200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.11 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed | 24000 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Running Accuracy | Normal |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | Normal |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | FAG 5200-B-TVH-C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 5200TNC3 |
SKF 5200-ATN9/C3 Angular Contact Bearing Discover the reliable performance of the SKF 5200-ATN9/C3 Angular Contact Bearing, ideal for enhancing the efficiency and durability of various applications. This high-quality bearing features an angular contact design, specifically engineered to handle both radial and axial loads, making it suitable for a wide array of machinery and equipment. Key Features: Brand: SKF – A trusted name in bearing solutions. Type: Angular Contact Ball Bearing – Offers superior stability and precision. Model: 5200A TN9 C3 or 5200ATN9C3 – Designed for optimal performance. Size: 10mm x 30mm x 9/16” – Perfectly sized for specific applications. Origin: Manufactured in the United States – High-quality craftsmanship. This brand new bearing is not only competitively priced, but also guarantees fast and flexible shipping options. Choose your preferred shipping speed, whether next-day delivery or expedited services. We also offer international shipping and collect shipping for various carriers, including UPS, FedEx, DHL, and Freight. If you are unable to find the part you need, do not hesitate to contact us! We specialize in quickly sourcing any part you require. Enhance your system’s performance today with the SKF 5200-ATN9/C3 Angular Contact Bearing.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories